Τάσος Τσατάλης

Η ΑΕΚ της ισορροπίας και… ο αποχαιρετισμός του Ευθυμιάδη

Ο Τάσος Τσατάλης στο sportfm.gr για την νέα επιβεβαίωση της ισορροπημένης δουλειάς στην ΑΕΚ και… μια μεγάλη απώλεια της διαιτησίας.

• Μετά από το τραγικό ματς με τον Άρη, η ΑΕΚ χθες συμπλήρωσε τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς να δεχτεί γκολ. Σε αυτά τα τέσσερα ματς έχει δεχτεί μία φάση από τον Παναθηναϊκό, τρεις στο Περιστέρι από τις οποίες οι δύο αποτέλεσμα προσωπικών λαθών, καμία με τον Παναιτωλικό και μία χθες με την Λαμία.

• Το που πέφτει το βάρος είναι φανερό. Το καλό είναι πως αρχίζει να γίνεται αποτελεσματικό. Επίσης γίνεται φανερό πως η ΑΕΚ έχει μπει στην διαδικασία να υπηρετεί ένα πλάνο. Ένα πλάνο που μπορεί να υπηρετήσει το δυναμικό της.

• Και με τον Ουζουνίδη προσπάθησε να υπηρετήσει ένα πλάνο. Κάποιες φορές το κατάφερε.

• Το πρόβλημα ήταν πως προσπαθούσε να το κάνει χωρίς να αξιοποιεί όλα τα εργαλεία που είχε. Θα πει κάποιος δεν είχε όλα τα απαραίτητα. Ναι, αλλά και πάλι δεν αξιοποιούσε όλα όσα είχε.

• Το χθεσινό ματς ήταν ένας ημιτελικός κυπέλλου. Άσχετα με τον αντίπαλο. Που έτσι κι αλλιώς ήταν από τις καλές ομάδες του φετινού πρωταθλήματος.

• Αλλά όπως και η Λάρισα πέρσι, απέναντι σε μια ΑΕΚ που την θεωρούμε όλοι καλύτερη από την φετινή, η Λαμία που είναι καλύτερη από την περσινή Λάρισα, ακριβώς επειδή μιλάμε για ημιτελικούς, θα μπορούσε να δημιουργήσει πιο σοβαρά προβλήματα απ' ότι σε ένα ματς του μέσου όρου.

• Η ΑΕΚ δεν άλλαζε δεύτερη πάσα στο πρώτο ημίχρονο, το εκνευριστικό γύρω-γύρω στην άμυνα και η μπάλα αμέσω πίσω προς τα εκεί, με το που έβγαινε μια πάσα μπροστά, έδινε κι έπαιρνε.

• Ναι, αλλά παρόλα αυτά, δεν ήταν ένα σκορποχώρι. Είχε τουλάχιστον μια συνοχή, σοβαρότητα πίσω, δεν έχασε τον προσανατολισμό κι ας μην πήγαινε το παιχνίδι καλά επιθετικά.

• Ο Χάβος είπε πως στο διάστημα αυτό η ομάδα του δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική λόγω του καλού αμυντικού «transition» (μετάβαση) της ΑΕΚ.

• Για το δεύτερο ημίχρονο, είπε πως η ΑΕΚ έγινε πιο πιεστική και μίλησε η ποιότητα της. Αλήθεια είπε. Ο Χιμένεθ το συμπλήρωσε αυτό, λέγοντας πως στο δεύτερο ημίχρονο ο αντίπαλος έγινε πιο ευάλωτος και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ίδιο οργανωμένο αμυντικό παιχνίδι με την ίδια συνοχή. «Τους κουράσαμε», είπε.

• Όλα αυτά μας φαινονται ίσως λίγα, αλλά δεν είναι. Σε αυτή την φάση, δεν είναι.

• Όπως δεν είναι λίγο, να βλέπεις και χθες στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και με τον Παναιτωλικό, ένα τουλάχιστον 25λεπτο με πολύ καλό ποδόσφαιρο, έντονο ρυθμό, συνεργασίες παραγωγικές. Και πρωταγωνιστές. Όπως ο Μάνταλος. Από την πλευρά του βγήκε το 70-80% του παιχνιδιού της ΑΕΚ, που διέλυσε τον αντίπαλο στο δεύτερο ημίχρονο.

• Ο Χιμένεθ συνεχίζει μια ισορροπημένη διαχείριση. Με μια στόχευση πολύ συγκεκριμένη, που βγάζει αποτελέσματα. Το είπαμε πάλι μετά το ματς με τον Παναιτωλικό, επιβεβαιώθηκε και χθες.

• Το πρόβλημα είναι πως μέχρι τον τελικό που όλα δείχνουν πλέον πως θα φτάσει, δεν έχει περιθώριο για ατυχίες με τραυματισμούς στην άμυνα. Κάθε λεπτό που παίζουν μαζί Τσόσιτς και Οικονόμου είναι πολύτιμο στο «δέσιμο» τους.

• Ο Σέρβος είναι πιο ολοκληρωμένο πακέτο, είναι σημαντικό περιουσιακό στοιχείο της ΑΕΚ, έχει δύο συνεχόμενα ματς που ανεβαίνει συνεχώς με Ατρόμητο και χθες, πρέπει παιχνίδι με παιχνίδι να το πάρει πάνω του. Το έχει ανάγκη και ο Οικονόμου, γιατί φαίνεται να είναι ο αμυντικός που αποζητάει μια δυνατή παρουσία δίπλα για να στηριχθεί.

• Ο Τσόσιτς μπορεί να γίνει αυτό ακριβώς, όπως στο 100% του θα είναι πολύ σημαντικός και για την σωστή ανάπτυξη από την άμυνα, επειδή ξέρει μπάλα και βλέπει γήπεδο.

• Το ζήτημα είναι να είναι και οι δύο καλά μέχρι το τέλος. Γιατί η ΑΕΚ πίσω, μετά τον Τσιγκρίνσκι, δεν αντέχει άλλη απουσία.

• Για την διαιτησία δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά πράγματα.

• Γιατί δώσαμε μια ιδέα και χθες. Απλά θέλω να συμπληρώσω, κάτι πολύ ενδιαφέρον νομίζω.

• Ακολουθώντας το μοντέλο του Ολυμπιακού, έχει κι ο ΠΑΟΚ δικό του blog που «επικοινωνεί» τις θέσεις του για την διαιτησία, την ΕΠΟ κλπ. Πολύ ...ερασιτεχνικό σε σχέση με αυτό που κάνει την αντίστοιχη δουλειά για τον Ολυμπιακό, αλλά υπάρχει.

• Πριν έξι μέρες λοιπόν, σε αυτό το blog γράφτηκε το παρακάτω για τον βοηθό Ευθυμιάδη. «Ο βοηθός διαιτητής Δαμιανός Ευθυμιάδης διανύει τις τελευταίες του εβδομάδες στην διαιτησία και στα γήπεδα, αφού στο τέλος της περιόδου αποχαιρετάει λόγω ορίου ηλικίας. Ήταν και είναι ένας από τους κορυφαίους και πολύ έμπειρους βοηθούς που έκανε σημαντική καριέρα δίπλα και στον Σιδηρόπουλο. Αυτή θα είναι πραγματικά μία απώλεια για το χώρο».

• Νομίζω πως ... το εμπεδώσαμε ότι θα είναι όντως μια πολύ σημαντική απώλεια για τον χώρο. Ο βοηθός από την Πιερία...

• Ακόμη κι όσοι δεν το είχαμε εμπεδώσει, όταν στο ΠΑΟΚ – ΑΕΚ του Α΄ γύρου στην Τούμπα ο βοηθός που θα είναι απώλεια για τον χώρο, έκανε στις καθυστερήσεις το άουτ, κόρνερ υπέρ του ΠΑΟΚ κι από αυτό προήλθε το γκολ που έκρινε το ματς.

• Αυτά από μένα για σήμερα, καλημέρα σας...